Вівторок, 01 лютого 2022 11:27

Руханка для жінок

Якщо ви щороку плануєте розпочати січень з тренувань, то саме зараз настав час виконати обіцянки щодо покращення стану свого здоров’я. Оскільки прекрасна половина людства після зимових свят одразу ж починає готуватися до пляжного сезону, ми сподіваємося що віднайдена нами інформація буде не лише цікавою, а й корисною).

Ви будете здивовані, але 120 років тому у товаристві «Сокіл» був створений жіночий руханковий відділ. Отже, кілька цікавих нотаток про те, яким чином жінки початку ХХ ст. слідкували за своїми формами та як розвивався жіночий фізкультурний рух.

1) У статті «Жіноча руханка» (журнал «Ілюстрована Україна», 1914 р.) наводилася ось така сентенція педагога, громадського діяча, лікаря Степана Гайдучка (1890–1976):

«…А що ж робить його сестричка за той час? …цілий час хорує. …Убирає ся невідповідно. Шнурівка і вузенька спідничка тай тісні черевики на високих обцасах. Хорує і тому, що через брак руху є неправильний обіг крови через поверхове віддихає…Коли привикла до ношення шнурівки, то не годна без неї обійти ся, бо хребетний стовб не годен вже при помочи мязів стояти природно. Йому вже треба підпори.

Одиноким лікарством на то є уживати руху. Треба ходити на руханкові вправи, які побіч всего иншого дадуть гарний стан, треба їздити на лещатах вибирати ся на прогульки, грати теннїс і т. и…».

2) Ось такі поради провідниці української жіночої руханки та ритміки Оксани Суховерської (1891–1977) подавалися у статті «Роля жінки у фізичному вихованні» (журнал «Українське юнацтво», 1933 р.):

«..Значіння й велику увагу фізичного виховання й гігієни мусить зрозуміти в першу чергу жінка. Через жінку можна уздоровити цілий нарід. Жінка, як мати – може привести на світ здорове покоління, як вихователька – може покермувати дальшим здоровлям дітей та впоїти в них переконання, що здоровля це скарб... Однак не менше значіння для життєвого успіху жінки має здоров’я та погідний настрій – правдива життєрадісність…».

3) Члени товариства «Сокіл» пропонували застосовувати ось такі «тіловиховні заняття», як:

- Катання на лещатах, тобто лижах;

- Шведська гімнастика, яка передбачала фізичні вправи на стінці, колоді та лавці;

- Відбиванка або сітківка (сучасн. волейбол) – спортивна гра з м’ячем, у якій дві команди змагаються між собою;

- Кошиківка (сучасн. баскетбол) – спортивна гра з м’ячем, який закидають руками в кільце із сіткою, закріпленою на висоті 3 метри над майданчиком;

- Совгарство – пересування на ковзанах;

- «Легкоатлетика»;

- Туристичні мандрівки улітку.

4) Упродовж першої половини ХХ ст. члени товариства «Сокіл» опублікували декілька робіт, в яких були подані актуальні на той час рекомендації щодо фізичного виховання жінок, зокрема, Дарії Навроцької «Вправи вільноруч для жінок», Ярослави Благітки «Жіночі вправи вінком», Дарії Сіяк «Вправи серпами для жінок», Альфреда Будзиновського «Вправи віночком для жінок».

Джерело:

#ЦДАМЛМ_України

#архів_музей_літератури_і_мистецтва_України

 

 

Прочитано 360 разів

Останні матеріали

лист. 16, 2023 52

Виступ Мартін Марандел

Дорогі сестри ICW-CIF, Під час закриття нашого ECM у Манілі з 6 по 9 листопада 2023 року…
Default Image
лист. 16, 2023 452

ЗНОВУ ДО ПИТАННЯ КОВІДУ

Під час асамблеї в Манілі відбулись консультації Людмили Порохняк-Гановської з…
лист. 16, 2023 462

Декларація Засідання виконавчого комітету

CW-CIF МІЖНАРОДНА РАДА ЖІНОК CONSEIL INTERNATIONAL DES FEMMES Заснована 1888 Декларація…
лист. 14, 2023 487

Презентація Голови НРЖУ на Асамблеї в Манілі

Голова Національної Ради Жінок України, Віце-прем’єрка Міжнародної Ради Жінок України…

Вісник Національної ради жінок України