Понеділок, 22 квітня 2024 06:37

Сільське підприємництво – це громадська порука якості

Сільське підприємництво –

це громадська порука якості

(з досвіду сільської громади Гриців, Шепетівського району)

В березні-липні 2024 року завдяки підтримці ІСАР «Єднання» на Чернігівщині розгортається велика праця Національної Ради Жінок України зі сталого відновлення громад та регіонів. І знову, в самі важкі та випробувальні часи – лідерство у справі відновлення життя беруть на себе великі Жінки України – Людмила Порохняк-Гановська, Тамара Бігун, Алла Клименко та ін.

Ми ризикнули стати першою в Україні сільською громадою, яка взялася за створення Кластеру Сільського Туризму. Ми назвали його магічним словом «Оберіг». Так закладалася перша цеглина в наш бренд «Гриців – громада-оберіг».

Туризм – це перш за все емоції. Як сказав один іноземний експерт «Ваше повсякденне життя для іншої людини може стати пригодою». Почали з того, що знайшли людей, готових поділитися своїм родинним теплом із гостями. Залучали вправних господинь, які вміють і зготувати і подати. Вони і самі охайні, і хату тримають в порядку, і господарство в чистоті. А ще важливо, щоб в домі була сімейна злагода. Спочатку було багато розмов і переконань. Були спроби запросити родичів та їх друзів у вигляді туристів, щоб трохи «потренуватися». Заїжджі іноземні експерти та українські партнери – усі поступово ставали споживачами наших послуг «відпочинок на селі». Індивідуальний підхід, родинний затишок вигідно відрізняв Кластер «Оберіг» від традиційних ресторанів та готелів. Нас хвалили і пропонували друзям.

Поступово, до проживання і харчування в оселі, почали додавати ще й «грицівські витріщаки» – так ми називаємо різні програми для відвідувачів. В основному вони мають світоглядний, культурологічний і розвиваючий характер. Останнім часом зростає попит на навчання та тренінги, люди шукають практичного досвіду з розвитку села. І переконана, що тут Гриців є лідером, бо не так легко знайти сільську громаду, яка б, як славнозвісний Барон Мюнхаузен, так завзято за чуприну сама себе з болота тягнула. Ми перепробували на собі різні інновації: від щорічного місцевого Фестивалю і стратегічного планування, до Корпусу Волонтерів для сільських громад України; від Фонду Сталого Розвитку до Конституції Землі. Ми перестали боятися бути першими і амбітними, навіть якщо це може видатися на перший погляд дивацтвом.

Що таке результат сільського підприємництва? Чи можна його скуштувати, побачити, понюхати, взяти в руки, якось виміряти? І чи вимірюється він виключно в фізичних вимірах?

Якщо це екологічно чисті продукти, наприклад, картопля, то результатом може бути скільки і якої якості ми її виростили. Але якщо ми її здали за безцінь, чи проміняли, чи вона благополучно згнила в погребі, то чи є це результатом, якого ми очікували?

Виходить, що результат, це не тільки і не стільки кількість і якість виробленої продукції чи послуги. Результат для нас – це те, як ми оцінюємо і як подаємо те, що виробляємо, чи подобається нам самим те, що ми пропонуємо. Результат для клієнта – це те, що він отримує і як виправдовуються його очікування. Над результатом ми працюємо разом. З боку сільської громади – ви, надавач послуги, з усім арсеналом місцевих традицій; з боку клієнта – він зі своїм досвідом, зацікавленнями, потребами і можливостями. Сільське підприємництво – це скоріше дійство, в яке залучається наш гість і стає частиною цього дійства. А ви тут і господар, і режисер. Майстерність ваша полягає в тому, щоб розпізнати спочатку свого клієнта і потім зробити так, щоб він став постійним вашим прихильником і «ходячою» рекламою.

Важливою особливістю сільського підприємництва є те, що клієнта приймає не одна агрооселя, не одна родина, а вся громада. І та атмосфера, яка існує в громаді, вона передається нашим гостям. Добрі стосунки між сусідами кардинально підвищують якість послуги, і, відповідно, збільшують винагороду, яку вдячний клієнт захоче вам залишити. Так само, як навпаки – «ложка дьогтю» у вигляді перепалки з сусідкою, чи гучної нічної вечірки, може зруйнувати усі ваші самі творчі і геніальні пропозиції. Чим би ви не займалися, щоб не пропонували, пам’ятайте, що поряд з вами, в громаді, живе людина, яка теж робить свою справу і успіх її справи, так само залежить від того, як ви живете і що робите, як і ваш успіх, залежить від її поведінки і способу життя.

В формуванні результату і утриманні клієнта є ще одна надзвичайно зацікавлена сторона – це місцева влада. Адже саме через сільське підприємництво відбуваються самі стійкі зміни в громаді. Коли люди навчаться самі собі давати раду і реалізовувати результати своєї праці, місцева влада збувається величезного тягаря соціально-економічних проблем навіть в самих віддалених куточках. Дуже часто місцева влада навіть не підозрює, як вигідно їй мати в громаді самодостатніх, високопрофесійних, конкурентоздатних підприємців, виробників продуктів та послуг міжнародного рівня. Як так сталося, що місцеве самоврядування вдалося «посадити на голку» державних дотацій і субвенцій, нас переконали, що ми ні на що не здатні і без вказівки зверху в нас нічого не вийде. Хто сказав? Чому ми в це повірили і продовжуємо спати і сподіватися на чиюсь допомогу?

Стаття написана, проект «Активізація сільських громад звільнених/деокупованих територій» заходить в сільські громади, наші кроки назустріч сталому відновленню зроблені – тепер черга діяти кожного та кожної з вас, дорогі сільські підприємці і підприємиці, наші партнери, друзі, вчителі й соратники.

Наталія Гнатюк,

ГО Фонд Сталого Розвитку «Стара Волинь»

Гриців, Шепетівського району

Хмельницької області, Україна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прочитано 1783 разів

Останні матеріали

лип. 08, 2024 106

Седнів. Робоча поїздка Голови НРЖУ

06.07.2024. с. Седнів, Чернігівська область. Команда НРЖУ на чолі з головою Людмилою…
лип. 08, 2024 110

Москалі. Робоча поїздка Голови НРЖУ

06.07.2024. с. Москалі. Музей старожитностей Юрія Дахна «Приємно бачити мальовничі…
лип. 08, 2024 113

Шестовиця. Робоча поїздка Голови НРЖУ

06.07.2024. с. Шестовиця. Чернігівська область. Центр взаємодопомоги та розвитку села.…
лип. 02, 2024 254

Зустріч у межах Проєкту

#IsarEdnannia ІСАР Єднання 30.06.2024. с. Седнів, Чернігівська область. Голова НРЖУ…

Вісник Національної ради жінок України