П'ятниця, 18 лютого 2022 11:32

Цього дня народилася видатна сіверянка Софія Русова

Займалася Русова не лише педагогічною працею. Вагомими є здобутки наукового діяча в напрямку громадської роботи.

18 лютого 1856 року у с. Олешня на Чернігівщині народилася Софія  Русова – українська громадська діячка, видатний педагог, історик, письменниця, видавець. Софію Русову можна з упевненістю зарахувати до плеяди видатних українців, які присвятили все своє життя служінню науці й освіті в ім’я України.

Народилася видатна сіверянка в родині Ліндфорса. Батько Федір Ліндфорс — полковник, швед за походженням, перебував на військовій службі у м. Омськ. Одружився з француженкою Анною Жерве. Після народження другої дитини подав у відставку і повернувся до Олешні. У 1865 р. родина переїхала до Києва, мати на той час вже померла. У Києві Софія навчалася у Фундуклеївській жіночій гімназії, яку закінчила із золотою медаллю. Софія мріяла вступити до Петербурзької консерваторії, та раптова смерть батька змінила її плани. Вона вирішила зв’язати свою долю зі школою. Педагогічну діяльність Софія розпочала у 1871 р. П’ятнадцятирічною дівчиною разом із сестрою Марією організувала перший у Києві український дитячий садок. З цього часу і  до смерті вона віддано працювала на ниві українського шкільництва. ЇЇ невтомна педагогічна, наукова та громадська діяльність була спрямована на розробку концепції національної освіти і виховання.

Софія Русова працювала вихователем дитячого садка, вчителем школи, викладачем і професором на Вищих жіночих курсах, у Фребелівському педагогічному інституті у Києві, професором педагогіки  Українського педагогічного інституту ім. М. Дрогоманова у Празі. Вона була членом Української Центральної Ради, головою Департаменту дошкільної та позашкільної освіти в уряді УНР, фундатором жіночого руху в Україні, співзасновником Української педагогічної академії.

Дослідники вважають, що за обсягом і загальним рівнем роботи в освіті Русову можна сміливо ставити в один ряд з Оленою Пчілкою і Христиною Алчевською. Водночас за силою і пристрасністю слів, що звучали від Русової на захист української мови, духовності і культури, педагога і літератора можна порівняти тільки з Лесею Українкою.  

 

Джерело: https://cheline.com.ua/news/society/tsogo-dnya-narodilasya-vidatna-siveryanka-sofiya-rusova-163205
© Чeline | cheline.com.ua/

Прочитано 1771 разів

Останні матеріали

бер. 08, 2022 1437

Лист Президентки Міжнародної Ради Жінок

Dear President Lyudmyla Porokhnyak, I cannot begin to tell you how sad it makes me feel…
Default Image
лют. 26, 2022 1642

Лист до Місії України в ООН

Лист до Місії України в ООН після засідання Ради Безпеки 25.02.2022 Пишу до Вас, немає…
лют. 24, 2022 1705

Жінки України в складних ситуаціях зберігали спокій

Дорогі жінки! Дуже погано розпочався ранок - ми всі прокинулись від вибухів. Світ не…
Default Image
лют. 23, 2022 1733

Солідарність міжнародних жіночих організацій

#Маріон Бьокер_виконувач_обов'язків_президента_AW Шановна Людмила, шановні жінки…

Вісник Національної ради жінок України