Вівторок, 27 серпня 2019 17:41

Про нас

НАЦІОНАЛЬНА РАДА ЖІНОК УКРАЇНИ (НРЖУ)

Сторінки історії

 

Історична назва Національної Ради Жінок України (НРЖУ) – Українська Національна Рада, яка була створена 1920 року в Кам’янці-Подільському з ініціативи видатних українок – громадських діячів Людмили Черняхівської-Старицької, Софії Русової, Марії Грушевської.

 Першою головою Президії Української Національної Ради, на короткий термін, була обрана Марія Грушевська, а другий склад очолила Софія Русова. Заступницями були обрані Константина Малицька, Марія Грушевська, Зінаїда Мірна, Людмила Черняхівська-Старицька, скарбником – Мілена Рудницька, секретарями Олена Залізняк і Надія Суровцева.

 Паралельно у Відні українки-емігрантки заснували Український Жіночий Комітет, який був складовою Української Національної Ради і представляв українок на міжнародному рівні до 1937 року.

Філії української національної ради діяли у Лондоні, Парижі, Берліні, Римі, Берні і представляли українські жіночі організації на міжнародному рівні, допомагали рідному краю.

 До Міжнародної Жіночої Ради Українська Національна Рада була прийнята у 1920 році в Осло. Представляла УНР на цьому конгресі М. Чикаленко-Келлер. Українська Національна Рада була виключена із складу Міжнародної Жіночої Ради в 1924 році, так як не була на території держави Україна. Самоліквідувалась у 1937 році.

 Ініціаторами створення Національної Ради жінок України були: «Жіноча Громада» (голова – Марія Драч), «Союз українок» (голова – Атена Пашко), «Спілка жінок України» (голова – Марія Орлик), «Всеукраїнське товариство ім. О.Теліги» (голова – Ольга Кобець), які в 1997 та 1998 роках проводили періодичні узагальнюючі зустрічі.

В січні 1999 року було створено організаційний комітет до складу якого, крім названих, ввійшли: «Жінки і діти України» (голова – Аліна Комарова), «Дія» (голова – Тетяна Кондратюк).

20 березня 1999 року відбувся Установчий з’їзд Національної Ради Жінок України. В його роботі взяли участь 118 делегатів та 73 запрошених.

 Головою НРЖУ була обрана Ірина Євгенівна Голубєва, яка працювала на той час заступником Міністра України у справах сім’ї, молоді та спорту, заступниками голови – Драч М.М., Пашко А.В., Орлик М.А., Кобець О.С., Комарову А.І., Кондратюк Т.В., головою ревізійної комісії – Яковлєву Л.М. Секретарем НРЖУ затверджено Мільченко З.В.

Статут зареєстрований 14 травня 2002 в Міністерстві юстиції України.

 Головними статутними завданнями НРЖУ є захист прав та інтересів своїх членів, об’єднання зусиль жіночих громадських організацій та узгодження їх дій для розбудови відкритого громадянського суспільства, підтримка ініціатив на підвищення ролі і статусу жінок у всіх сферах життєдіяльності суспільства на принципах гендерної рівності, сприяння творенню демократичної правової та соціально-орієнтованої держави, сприяння утвердженню гендерної демократії.

Головний керівний орган НРЖУ – з’їзд, у міжз’їздівський період – Рада.

За час діяльності відбулися: позачерговий (2000 р.), 3-й (2002 р., 4-й (2005 р.), 5-й (2009 р.) та 6-й (2012 р.) звітні-виборні з’їзди.

 Постійні комітети НРЖУ: Правові засади – міжнародне та національне законодавство з прав людини, становища жінок, з питань материнства та дитинства. Міжнародні зв’язки і питання миро творчості та світорозбудови.

 Сталий розвиток – жінка у сфері економіки. Зайнятість в містах та сільській місцевості.

 Забезпечення добробуту – здоров’я, харчування, середовище проживання, дозвілля.

 Культура – освіта, просвіта, засоби масової інформації, мистецтво.

 Соціальні питання – сім’я, материнство і батьківство, дитинство, молодь, старіння, міграція.

Широкий спектр діяльності здійснюють секції НРЖУ: «Жіноцтво в сучасній демоекономічній реальності України», «Жінки та охорона здоров’я: проблеми й перспективи», «Освіта і професійна підготовка жінок: Місце жінки в науці», «Демократія та її перспективи в Україні», «Торгівля жінками: Проблеми і реалії», «Принципи духовності й етичних засад сучасної сім’ї».

 19 березня 2009 головою Національної ради жінок України на 5-му звітно-виборчому з’їзді обрано Тетяну Кондратюк – заступника Міністра України в справах сім’ї, молоді та спорту.

 24 березня 2012 року головою Національної Ради Жінок України обрано Людмилу Яковлєву.

 У квітні 2014 року головою Національної Ради Жінок України обрано Людмилу Порохняк-Гановську.

На 29-й сесії, що проходила у Гельсінкі, 3 липня 2000 р. НРЖУ прийнята до Генеральної Асамблеї Міжнародної Ради Жінок, як об’єднання, що після 75-річної перерви повернулося до її складу, маючи власну територію, прапор, гімн, мову.

 НРЖУ бере активну участь у роботі Міжнародної Ради Жінок (МРЖ), а також звітується про свою діяльність.Делегація НРЖУ постійно бере участь у її засіданнях де обов’язковим є виступ голів національних об’єднань. У 2013 році делегації НРЖУ були в Гаазі, в 2014 - в Монако, 2015 на Мальті, в 2016 – на  Тайвані, 2017 – в Італії, 2019 – в Україні та в Швейцарії,. 2022- в Бельгії, 2023 – в Португалії.

НРЖУ також є членом Європейського центру Міжнародної Ради Жінок (ЄЦМРЖ). Делегація НРЖУ постійно бере участь у її засіданнях де обов’язковим є виступ голів національних об’єднань.

 На засіданнях Генеральної Асамблеї МЖУ та ЄЦМРЖ. Обов’язковим є виступ голови НРЖУ.

 Неодноразово делегації НРЖУ брали участь у засіданні Комісії ООН із «Статусу жінки», де інформували про фактичний стан справ про рівні права та можливості жінок і чоловіків в Україні та протидію торгівлі людьми.

 З 25 по 28 травня 2005 року в Києві була проведена Генеральна асамблея Європейського центру Міжнародної Ради Жінок (ЄЦМРЖ), відкриття якої відбулось у Верховній Раді України. У роботі Ради взяли участь всі організації-члени НРЖУ, урядовці та дружини високопосадовців.

 З 5 по 10 вересня 2006 року проведена 31-а сесія Генеральної асамблеї Міжнародної Ради Жінок. До Києва з’їхалися жінки з 41 країни світу і обговорювали проблеми захисту прав дітей, покращення стану навколишнього середовища, поглиблення міжнародних зв’язків та миру.

 28–30 жовтня 2019 року Людмила Порохняк-Гановська взяла участь в до Регіональній зустрічі щодо імплементації Пекінської декларації та Платформи дій із забезпечення прав жінок, що проходила у Женеві (Швейцарія). Була членкинею Робочої групи Проєкту «Національний паралельний звіт» та учасницею Регіональної зустрічі «Пекін+ 25».

 1 листопада 2020 року Голова НРЖУ Людмила Порохняк-Гановська у форматі онлайн взяла участь у Річній нараді СФУЖО.

 9 листопада 2020 року відбулась онлайн Асамблея Європейського Центру Міжнародної Ради Жінок, на якій Голова НРЖУ  Людмила Порохняк-Гановська презентувала Звіт НРЖУ.

 16 березня 2021 року Людмила Порохняк-Гановська, голова НРЖУ виступила під час заходу 65-ї сесії Комісії ООН зі становища жінок, присвяченого становищу сільських жінок.

 20 травня 2021 року відбувся Позачерговий Зʼїзд Національної Ради Жінок України (онлайн). На Зʼїзді було розглянуто питання змін до Статуту, обговорено політику НРЖУ та можливість участі НРЖУ в Європейському Жіночому Лоббі.  

 31 травня 2021 року відбулася IV Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю на базі Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. «Візуалізація проблем ґендеру» такою була тема доповіді Людмили Порохняк-Гановської.

 Голова Національної Ради Жінок України Людмила Порохняк-Гановська взяла участь в Асамблеї Міжнародної Ради Жінок, що проходила в місті Маніла (Філіппіни) з 6 по 9 листопада 2023 року. Основний меседж Асамблеї – Жінки всіх континентів за мир! Голова НРЖУ Людмила Порохняк-Гановська на Асамблеї виступила зі своєю Програмою миру.

 19 березня 2024 року в рамках 68-ї Сесії Комісії зі Становища Жінок Організації Обʼєднаних Націй Голова НРЖУ Людмила Порохняк-Гановська провела івент 15802 «Збереження та захист сімʼї в умовах гострого воєнного часу».

1 травня 2024 року Людмила Порохняк-Гановська взяла участь у Форум ООН «Дослідження сімейної політики та народонаселення 2024».

 Подальшу діяльність Національна Рада Жінок України вбачає в об’єднанні прогресивних сил для розквіту України, дотримання прав кожного громадянина, забезпечення щасливого дитинства.

 Серед головних завдань визначено наступні: цілеспрямована діяльність на підвищення статусу жінок у суспільстві та поліпшення їхнього соціального становища; використання наданих законодавством засобів щодо подолання дискримінації, насильства, приниження людської гідності жінки, реалізації положень і рекомендацій міжнародних правових документів, до яких приєдналася Україна.

Особливу увагу вирішено приділяти розв’язанню проблем виховання дітей та підлітків, об’єднанню зусиль для попередження дитячої злочинності та безпритульності, посиленню співпраці з органами виконавчої влади і місцевого самоврядування, роботі серед різних категорій жінок і насамперед серед безробітних, багатодітних та самотніх.

 Консультувати та надавати їм допомогу при організації власної справи, підтримувати тих, котрі займаються малим і середнім підприємництвом, створюють нові робочі місця для жінок, посилити роботу з навчання жіночого активу.

 Наступні роки повинні стати роками організаційного зміцнення, активізації діяльності НРЖУ, посилення її впливу на соціально-економічний розвиток країни, розширення участі жінок в управлінні державними справами, збереження миру і злагоди у суспільстві.

 

Прочитано 5065 разів
Детальніше в цій категорії: « Керівний склад

Останні матеріали

трав. 21, 2024 26

Майстер-клас Юрія Дахна

Майстер-клас Юрія Дахна. С. Москалі. Музей старожитностей 16.05.2024
трав. 21, 2024 175

«Українська хустка – оберіг родини»

Село Шестовиця (Чернігівщина). Центр взаємодопомоги та розвитку села (створеного…
трав. 19, 2024 236

Проєкт ICAP Єднання: робимо цей світ кращим!

#IsarEdnannia 18.05.2024 У містечку Седнів (Чернігівщина) в історичній будівлі «Садиба…
трав. 19, 2024 223

Проєкт ICAP Єднання: майстер-клас

#IsarEdnannia 18.05.2024 У межах Проєкту ICAP Єднання у містечку Седнів (Чернігівщина) в…

Вісник Національної ради жінок України