Середа, 25 жовтня 2023 12:27

Відбувся ХІІ Конґрес СФУЖО

 

14–17 жовтня 2023 року в Українському народному домі у Перемишлі (Польща) відбувся ХІІ Конґрес Світової Федерації Українських Жіночих Організацій  та ювілейні відзначення з нагоди 75-ліття СФУЖО. В рамках Конгресу пройшла Друга Міжнародна Асамблея «Українка у світі»

«Об’єднані любов’ю до України – для її перемоги та відновлення» – під таким гаслом відбулися усі події. Заходи СФУЖО були організовані в партнерстві з Міжнародним інститутом освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» (МІОК).

Події відбулися у Перемишлі –  знаковому місці для українського світу – Українському Народному Домі, який є символом незнищенності українського духу. Вибір місця проведення, а саме у Польщі – це також знак поваги і вдячності українського жіноцтва нашим сусідам, які з перших хвилин початку вторгнення прийняли мільйони українських родин, втікачів від війни.

У масштабних заходах взяли участь голови та членкині українських жіночих організацій та авторитетні, професійні, відомі діячки з різних сфер українського життя у світі та в Україні із понад 20-ти країн світу та різних областей України.

14 жовтня Річні Наради СФУЖО відкрила в. о. Голови СФУЖО Євгенія Петрова. За доброю традицією подія розпочалася молитвою – символом глибокої духовності українки у світі.

Після обговорення ряду важливих питань Ділової частини Річних Нарад, таких як прийняття програми нарад, звіту верифікаційної комісії, затвердження протоколу Річних Нарад 2022 року, звіту за річну діяльність 2022-23 рр. в. о. Голови СФУЖО Євгенії Петрової, фінансового звіту за 2022-2023 рр., звіту Контрольної комісії та їх обговорень, було прийнято Заяву СФУЖО з нагоди 75-ї річниці.

На Річних Нарадах СФУЖО заслухали звіти голів/представниць складових організацій. З презентаціями виступили Голова Союзу Українок Америки  Наталія Павленко, Голова Союзу Українок Австралії Люба Квасниця Кай, Голова Організації українських жінок у Великій Британії Ірина Терлецька, зв’язкова Ліги Українських Католицьких Жінок Ганна Сохань, заступниця Голови Об’єднання жінок Оборони Чотирьох Свобід України Христя Верещак, Голова Організації Українок Канади ім. Ольги Басараб (відділ в Торонто) Оксана Коломоєць, Голова Ліги Українок Канади (відділ в Торонто) Наталка Попович, Голова Об’єднання Українок Бельгії Наталія Осташ, Голова правління Союзу українок Естонії Лілія Іванченко, Членкиня управи Союзу українок Франції Люба Любчик, Голова Союзу Українок Литви Наталія Шертвітєнє, привітала учасниць та гостей  Конгресу член проводу СКУ та ЕКУ Ярослава Хортяні. Також про свою діяльність розповіли представниці організацій-прихильниць СФУЖО – Голова філії Галаць Союзу Українців Румунії Уляна Леон, очільниця Асоціації українців в Індії Марина Акрам, співзасновниця та координаторка Української жіночої ініціативи в ОАЕ Маріана Євсюкова. 

15 жовтня робота ХІІ Конґресу СФУЖО та Другої Міжнародної Асамблеї «Українка у світі», розпочалася із Божого благословення. В Архикатедральному соборі святого Івана Хрестителя учасники заходу склали подячну молитву, вшанували пам’ять полеглих за волю України та молилися за мир і перемогу України над російським ворогом.

Після Служби Божої відбулося Урочисте відкриття ХII Конґресу СФУЖО та Асамблеї «Українка у світі», ведучою якого була Наталія Пошивайло-Таулер, Голова Союзу Українок штату Вікторія (Австралія), Голова Освітньої референтури СФУЖО, Віцепрезидентка Світового Конґресу Українців. З нагоди 75-ліття СФУЖО надійшли вітання від Глав українських церков, Міністерства закордонних справ України, лавреатки Нобелівської премії миру Олександри Матвійчук, Почесної Голови СФУЖО Оксани Бризгун-Соколик, від Заступника Міністра внутрішніх справ України Катерини Павліченко,  Ректора Львівської політехніки, який гостинно приймав Річні наради, Конґреси СФУЖО впродовж тривалого часу,    Надзвичайного і Повноважного Посла України в Польщі, Світового Конгресу Українців, Конгресу Українців Канади, Інституту досліджень української діаспори імені професора Любомира Винара Національного університету «Острозька академія», Товариства «Україна -Світ», Центрального державного архіву громадських об'єднань та україніки, Жіночої Організації при Українському Товаристві Бразилії, Світової Управи і членства Спілки Української Молоді.  

Цьогорічна Асамблея продовжила традиції, започатковані МІОКом та СФУЖО 2019 року у Львівській політехніці, розвинула концепцію заходу, яка відповідає викликам сьогодення. Зазначимо, що подія відбулася в умовах широкомасштабного вторгнення росії в Україну, що зумовило і вибір тематики. У фокусі обговорення була Українка, її героїзм, стійкість, волонтерство. Саме під такою назвою проходила одна із панелей Асамблеї.

Оскільки цей захід організатори присвятили ювілею СФУЖО, на обговорення було винесено ключові питання діяльності цієї парасолькової організації, заснованої 1948 року, до складу якої входять українські громадські жіночі організації з 33 країн світу.

Зі словами вдячності до учасників Урочистого відкриття ХII Конґресу СФУЖО звернулася Євгенія Петрова, в. о. Голови Світової Федерації Українських Жіночих Організацій, членкиня Ради директорів Світового Конґресу Українців: «Дякую перш за все Україні, мільйонам українців, які боронять рідну землю і весь цивілізований світ від імперських амбіцій росії. Схиляю голову перед мужністю і силою духу наших земляків, перед жертовністю і героїзмом воїнів, перед стійкістю тих, хто щодня веде в Україні дітей до школи, працює, народжує, творить і в такий спосіб чинить спротив ворогові. Бо це значить, що Україна жива, Україна сильна, Україна нескорена!..

Дякую від нашого імені Польщі, яка з перших хвилин прийняла мільйони українців – втікачів від війни, притулила і обігріла наляканих жахіттями жінок, дітей, людей похилого віку! Саме тому ми обрали для проведення нашого Конґресу та Асамблеї «Українка в світі» Польщу, Перемишль, Українськийнародний дім як жест глибокої подяки польському народу!

Дякую також кожній країні, що прихистила наших Українців!»

Учасників ХII Конґресу СФУЖО та Асамблеї «Українка у світі» привітав Стефан Романів, Перший віцепрезидент Світового Конґресу Українців, та вручив в. о. Голові Світової Федерації Українських Жіночих Організацій Євгенії Петровій свічник зі словами: «Нехай горить цей вогонь», виготовлений із капсули, яку використовували в бою українські воїни за нашу перемогу.

З вітальним словом звернулася Ірина Ключковська, директорка МІОКу: «За свої 75 літ СФУЖО не лише відстоювала жіночі права і свободи, вона разом зі своїми складовими допомагала Україні зберегти своє українське обличчя. Виховувала, вчила, плекала українство. Була нашим голосом у світі, коли система зробила нас німими, була сильною, коли ми ослабли, простягала руку, коли ми не могли підвестися з колін, допомогла вичавити раба і стати вільними. А нині вона солідаризується з тими, кого прихистили десятки країн світу.»

На Урочистому відкритті ХII Конґресу СФУЖО виступила також Катерина Левченко, Урядова уповноважена з питань гендерної політики, народна депутатка 5-го скликання: «Я горда, що саме СФУЖО стала першою організацією, яка об’єднала українців, які виїхали за кордон. Унікальність вашої організації полягає у тому, що ви поєднуєте діяльність у сфері забезпечення прав жінок із патріотичним вихованням, збереженням ідентичності та популяризацією української культури у світі.»

На заході прозвучало багато вітань з нагоди 75-ліття СФУЖО, сказано чимало теплих слів, подаровано цінних подарунків – книг та документів, вручено низку почесних грамот та подяк, зокрема від імені Голови Львівської обласної ради, від Союзу Українок України, Всеукраїнської Ліги українських жінок, Національної Ради Жінок України, від родини Калинців тощо.

Доповідачками першої панелі Асамблеї «СФУЖО: 75 років єднання українського жіноцтва для міжнародної адвокації українських інтересів» стали: д-ка Катерина Левченко, Урядова уповноважена з питань гендерної політики, депутатка 5-го скликання; д-ка Євгенія Петрова, в. о. Голови СФУЖО; Наталія Павленко, Голова Союзу Українок Америки; д-ка Ірина Ключковська, директорка МІОКу. Модераторкою виступила Маріанна Євсюкова, співзасновниця та координаторка Української жіночої ініціативи в ОАЕ.

Катерина Левченко підкреслила важливість представництва СФУЖО в ООН та працю на міжнародному рівні для адвокації прав українських жінок у світі.

Євгенія Петрова говорила про роль жіночих організацій, які є голосом українки в складному глобальному світі.

Наталія Павленко зосередилася у своєму виступі на пріоритетних напрямках роботи СУА, а саме: адвокація, освіта, культура, народна дипломатія.

Ірина Ключковська закцентувала увагу на необхідності глибинного дослідження українського жіночого руху, як інтегральної частини історії України та на потребі поширення знань про цей напрям та про діяльність СФУЖО у різних середовищах України.

Другу панель Асамблеї «Українка у світі: героїзм, стійкість, волонтерство» модерувала д-ка Оксана П’ятковська, заступниця директорки МІОКу, яка підкреслила унікальність української жінки, яка за потреби бере в руки зброю для захисту рідної землі, залишається в Україні, демонструючи своєю працею стійкість нашої нації і кожну хвилину свого часу віддає волонтерству для нашої перемоги.

Ці тези модераторки підкреслили панелістки, які своєю працею свідчать про феномен Українки: Наталка Панченко, лідерка організації «Євромайдан Варшава», Голова правління та співзасновниця фонду «Stand with Ukraine»; Ірина Плахтій, Голова правління, співзасновниця благодійного фонду «Із янголом на плечі»; Марія Петрова-Мацюк, Голова Всеукраїнської ліги українських жінок; Наталія Пошивайло-Таулер, Членкиня управи СФУЖО, Віцепрезидентка СКУ; Ольга Юськевич, помічниця Голови Національної поліції України, майор поліції, член правління ГО «Українська асоціація представниць правоохоронних органів» .Такі типові для української спільноти і водночас унікальні наші доповідачки говорили про свою подвижницьку роботу і для адвокації України у світі (Н. Панченко), і для допомоги хворим дітям, військовим, жінкам, які повернулися з полону (І. Плахтій), і про підтримку військових на фронті та їх забезпечення (М. Петрова-Мацюк), і про розвиток українського шкільництва за кордоном та популяризацію української мови як зброї для захисту української ідентичності (Н. Пошивайло-Таулер). Всіх вразила розповідь майора поліції Ольги Юськевич про героїзм жінок-поліцейських в умовах війни.

Учасниці Конґресу дійшли висновку про необхідність продовження практики проведення Міжнародної Асамблеї як комунікаційного майданчика для мотивації, обміну досвідом, налагодження партнерства та формування нових ідей для підсилення українського жіночого руху у світі.

Приємним акцентом роботи Асамблеї був виступ дитячого колективу «Краєчка» (художня керівниця Тетяна Чорна-Наконечна та Іванна Данилейко), а також гурту «Крайка» (художня керівниця Тетяна Чорна-Наконечна).

16 жовтня відбулося Ділове відкриття ХІІ Конґресу Світової Федерації Українських Жіночих Організацій, під час якого усі присутні вшанували пам’ять голів та членкинь, які відійшли у засвіти, прослухали звіт за 5 років в. о. Голови СФУЖО Євгенії Петрової та переглянули відеозвіт Представництва СФУЖО при ООН.

І Круглий стіл  «Співпраця з партнерами як запорука спільного успіху», модерувала очільниця СФУЖО Євгенія Петрова. Пріоритети спільної діяльності окреслили доповідачки: д-ка Катерина Левченко, Урядова уповноважена з питань гендерної політики, народна депутатка 5-го скликання; д-ка Ірина Ключковська, директорка Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою; Людмила Порохняк-Гановська, Голова Національної Ради Жінок України; Марія Петрова-Мацюк, Голова Всеукраїнської Ліги українських жінок; Ористлава Сидорчук, Голова Всеукраїнської громадської організації Союз Українок.

Д-ка Тетяна Швидченко, засновниця ГО «Експертний корпус», Люба Любчик, Голова Союзу Українок Франції, та Наталія Павленко, Голова Союзу Українок Америки, взяли участь у роті ІІ Круглого столу «Деколонізація в різних сферах», на якому підняли питання необхідності деколонізації у різних сферах діяльності: освіти (Л. Любчик), зокрема українських освітніх закладів за кордоном, програми яких перенасичені російськомовним; деколонізація вищих східноєвропейських студій (Н. Павленко), культури. Історичний екскурс представила Тетяна Швидченко.

«Фактично протиставити ідеології і стратегії руского міра ми можемо лише державну політику та активну позицію громадянського суспільства в Україні та поза нею» - зазначила Ірина Ключковська у дискусії.

17 жовтня відбувся ІІІ Круглий стіл «Новітня хвиля українських жінок-переселенців з України в діаспорі – виклики та шляхи їхнього подолання», який модерувала Ірина Терлецька, Голова Організації українських жінок у Великій Британії. Доповідачками події були Ірина Юрчак, волонтерка, гендиректорка юридичної фірми «Ansatt», Жінка року 2022 (Вроцлав) у номінації «Діяльність громадська та освітня», Оксана Коломоєць, членкиня Союзу Українців Канади, членкиня Екзекутиви СФУЖО, Тамара Познякова, Голова громадської організації «Ластівка», засновниця школи «Перша ластівка», письменниця, волонтерка, громадська діячка.

Після обговорення в робочих групах учасниці Конґресу подали пропозиції для ухвали. Серед пропозицій на перше місце поставили питання української школи за кордоном. МІОК запропонував провести ІІІ Міжнародний форум українознавчих закладів за кордоном. Цю ініціативу жваво підтримали учасниці Конґресу. Інститут поставив питання необхідності внутрішньої та зовнішньої комунікації та підтримав ідею створення бази даних українських жіночих організацій, за умови її ефективного використання, оскільки створення такого ресурсу вимагає багато інтелектуальних та фінансових зусиль.

ІV Круглий стіл «Дорожня карта СФУЖО на майбутнє» модерувала Ярослава Хортяні, членкиня Проводу Європейського Конґресу Українців, членкиня Проводу Світового Конґресу Українців. Доповідачки круглого столу – Люба Квасниця-Кай, членкиня Управи СФУЖО, Голова Союзу Українок Австралії, Уляна Підзамецька, членкиня Комітету рідного шкільництва Дирекції УНО Канади, докторантка школи педагогіки університету Глазго, Лілія Іванченко, Голова Союзу українок Естонії, Марія Фінів, 2-га заступниця Голови СФУЖО, Маріанна Євсюкова, співзасновниця та координаторка організації «Українська жіноча ініціатива в ОАЕ». 

Після надання абсолюторії eкзeкyтивi CФУЖO та 3вiту Hoмiнaцiйнoï кoмiciï, який виголосила Mapiя Фiнiв, відбулися вибopи Пpoвoдy CФУЖO та Koнтpoльнoï кoмiciï на каденцію 2023-2027рр. Головою СФУЖО обрано Ярославу Хортяні.

За бездоганне виконання обов’язків лідера Світової Федерації Українських Жіночих Організацій, за гуртування українського жіноцтва та адвокацію українських інтересів у міжнародній спільноті звання Почесної голови СФУЖО було присвоєно Анні Кісіль, Голові СФУЖО 2018-2020 рр. (посмертно), та Євгенії Петровій, в. о. Голови СФУЖО 2020-2023 рр.

До складу новообраної Управи увійшли: Маріянна Заяць – І заступниця Голови СФУЖО; Марія Фінів – ІІ заступниця Голови СФУЖО; Оксана Коломоєць – ІІІ заступниця Голови СФУЖО, Євгенія Петрова – почесна голова СФУЖО, Зоряна Лазар – скарбник, Ганна Сохань – голова фінансової комісії, Христя Верещак – голова статутної комісії, Одарка Брецко – член Управи СФУЖО, Наталя Осташ – член Управи СФУЖО, Олександра Фарима – голова комісії з протидії насильству, Софійка Зєлик – голова з питань культури, Наталя Пошивайло-Таулер – голова освітньої комісії, Люба Любчик – член Управи СФУЖО, Уляна Плавущак-Підзамецька – референт архіву, Ірина Яросевич – представник до ООН, Нью-Йорк, Марта Кічоровська Кебало - представник до ООН, Нью-Йорк, Катерина Бондар – представник до ООН, Женева, Контрольна комісія: Голова – Люба Квасниця Кай, Члени контрольної комісії: Марія Судак, Марія Костів.

Несподіваним і приємним було вітання з нагоди ХІІ Конґресу СФУЖО та обрання Ярослави Хортяні Головою СФУЖО в Українському народному домі в Перемишлі Мирослава Скірки, діючого Голови Об’єднання Українців у Польщі та Юрія Рейта, Першого Голови Об’єднання Українців у Польщі, який наголосив: «Жіноцтво – це наша любов, мудрість і сила».

Учасниці Конгресу висловлюють глибоку вдячність керівнику Народного дому у Перемишлі Ігорю Горківу та колективу, який він очолює, а також Марії Туцькій, членкині управи Об’єднання українців у Польщі, багаторічній лідерці ГО «Народний дім у Перемишлі», голові Об’єднання українців у Польщі у Перемишлі.

Учасниці Конґресу та Асамблеї висловлюють вдячність Ірині Ключковській, Оксані П’ятковській, Ользі Долінській, Ользі Руснак, Андрієві Яціву, Ірині Білоус та іншим працівникам МІОКу за дієву співорганізацію, інформаційну та змістову підтримку, створення виставки «СФУЖО – 75», серію інтерактивних матеріалів та розробку ювілейного видання журналу «Українка в світі».

Пресслужба СФУЖО

Прочитано 815 разів

Останні матеріали

лист. 16, 2023 51

Виступ Мартін Марандел

Дорогі сестри ICW-CIF, Під час закриття нашого ECM у Манілі з 6 по 9 листопада 2023 року…
Default Image
лист. 16, 2023 451

ЗНОВУ ДО ПИТАННЯ КОВІДУ

Під час асамблеї в Манілі відбулись консультації Людмили Порохняк-Гановської з…
лист. 16, 2023 460

Декларація Засідання виконавчого комітету

CW-CIF МІЖНАРОДНА РАДА ЖІНОК CONSEIL INTERNATIONAL DES FEMMES Заснована 1888 Декларація…
лист. 14, 2023 485

Презентація Голови НРЖУ на Асамблеї в Манілі

Голова Національної Ради Жінок України, Віце-прем’єрка Міжнародної Ради Жінок України…

Вісник Національної ради жінок України